Sıkça Sorulan Sorular

CORONA SEBEBİYLE EĞİTİME ARA VERİLEN DÖNEMDE ÖZ

CORONA (COVİD 19) SEBEBİYLE EĞİTİME ARA VERİLEN DÖNEMDE ÖZEL OKUL ÜCRETLERİNİN İADESİ YAPILMALI MIDIR?       Tüm Dünya’ yı ve ülkemizi ciddi şekilde etkileyen COVİD 19 (Corona virüsü) salgını Dünya Sağlık Örgütü tarafından PANDEMİ (salgın hastalık) ilan edilmiştir ... Devamı..

CORANA (COVİD 19 ) VİRÜS SALGINININ SÖZLEŞMELERE E

ORANA (COVİD 19 ) VİRÜS SALGINININ SÖZLEŞMELERE ETKİSİ   Ülkemiz ve nerdeyse Dünyamızın tamamı CORANA “COVİD 19” denilen son derece bulaşıcı ve ölümcül etkiye sahip bir virüsün etkisi altındadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu virüsün yarattığı etki ... Devamı..

ÇİN DEVLETİ COVİD 19 VİRÜSÜ SEBEBİYLE HAKSIZ F

ÇİN DEVLETİ COVİD 19(CORONA) VİRÜSÜ SEBEBİYLE HAKSIZ FİİL SORUMLULUĞU DÂHİLİNDE MÖHUK (Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuk Hakkında Kanun)KARŞISINDA SORUMLU MUDUR? Tüm Dünya ve ülkemiz, Çin kaynaklı olduğu artık herkes tarafından kabul edilen COVİD 19 (Corona virüsü) salgını se ... Devamı..

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA OLAN EV İŞYERLERİ İ

Kentsel dönüşüm kapsamında yeniden inşa edilen riskli yapıların satışı sırasında ödenen tapu harçlarının açılacak dava yoluyla iade alınması mümkündür. Kanuna göre; yıkılıp tekrar inşa edilen yapıların inşa edildikten sonraki ilk satışları tapu harcından muaf olmasına rağmen, ilgili idar ... Devamı..

MOTORLU TAŞITLARIN DÂHİL OLDUĞU TRAFİK KAZALARINDA

Araç değer kaybı; son 2 yıl içinde kusurlu olmadığınız halde kaza yaptıysanız ve aracınız değer kaybettiyse, kaybınızı tazmin edebilirsiniz. Yaşanan trafik kazası sonrası aracınız mükemmele yakın şekilde onarılsa dahi o artık hasar görmüş ve orijinalliğini yitirmiş bir araç olarak TRAMER kayıtlarına girm ... Devamı..

İŞ SÖZLEŞMESİNİN İŞÇİ VE İŞVEREN TARAFINDAN

İş sözleşmesinin bazı durumlarda devam etmesi, işçi veya işveren için mümkün olmayabilir. Bildirimsiz fesih, 4857 sayılı İş Kanunu 24 ve 25 maddelerinde düzenlenmiş olup, bu durumda, ihbar (bildirim) süresinin sonuna kadar beklenmesi mümkün olmaz. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24. ve 25. maddeleri ... Devamı..

Avukat tutmak zorunlu mudur ?

Türk Hukuku’nda tarafların avukat ile temsil edilmesi gibi bir zorunluluk düzenlenmemiştir. Aksine herkesin mahkemelerde kendisini temsil etme hakkı vardır. Dolayısıyla adli ve idari mahkemelerde davacı veya davalı sıfatı ile, ceza mahkemelerinde sanık veya katılan sıfatıyla ve icra dairelerinde alacaklı-borçlu sıfatıyla yapaca ... Devamı..

Avukatlık ücreti nasıl belirlenir ?

Avukata ödenecek ücretin kapsamı avukat ve vekil eden arasında yapılacak sözleşme ile belirlenebilir. Ancak bu konuda sözleşme yapılmamış ise verilen ücretin hangi işleri kapsadığı avukatlık asgari ücret tarifesinde belirlenmiştir. Buna göre verilen ücret, sözleşmenin konusunu oluşturan işle ilgili kesin h& ... Devamı..

Avukatlık ücreti nedir ?

Avukatlık mesleği bir serbest meslek faaliyetidir. Gelir Vergisi Kanunu’nun 65’ inci maddesinde serbest meslek faaliyetinin tanımı; "Sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır.&qu ... Devamı..

Benim bir davam var. Kesin kazanabilir misiniz?

Söz konusu davalar olduğu vakit hiçbir zaman hiçbir duruma kesin gözüyle bakılmaması gerekir. Bu nedenle hiçbir zaman "kesin" gibi bir kelime kullanıp müvekkillerimize bir taahhüt vermeyiz. Aksi takdirde hizmet değil umut satmış oluruz. Müvekkillerimize verebileceğimiz tek taahhüt dava veya işi ... Devamı..

Davalar Uzun Sürer mi?

Adalet Bakanlığı istatistiklerine göre 2007 yılında bir hukuk davasının karara bağlanması Türkiye genelinde ortalama 202 gün almıştır. Bu süre mahkemelere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 2007 yılında bir dava ortalama olarak; Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinde 619 günde, Asliye Ticaret Mahkemesinde ... Devamı..

Dava Açmak Ne Demektir?

Dava açmak bir kişi veya kuruluş aleyhinde mahkeme önünde bir hak talebinde bulunmak demektir. Haksızlığa uğradığınızda, hakkınızı alamadığınızda mahkemeler araya girecek “Türk Milleti adına” yargılama yaptıktan sonra hakkınızı size teslim edecektir. Dava Açmak Bu Kadar Basit mi?    Eve ... Devamı..

Davamı Nerede Açmalıyım?

Davalar yetkili ve görevli mahkemelerde açılmalıdır. Hangi tür mahkemenin görevli olduğunu tespit ettikten sonra, hangi yer mahkemesinin yetkili olduğunu da belirlemeniz gerekir. Bu sorunun kısa bir cevabı olmadığı ve hatalı mahkemeye başvurmak zaman, para ve hak kayıplarına yol açabileceği için davanızı açma ... Devamı..

Dava Açmadan Önce Neleri Bilmem Gerekir?

     Bir avukat yardımından faydalanmayacak iseniz aşağıdaki soruları kendi kedinize sorunuz;          a) Dava açmak için yeterli bilgiye sahip olduğunuza emin misiniz?         b) Davanızı takip etmek konusunda kararlı mısınız? Dava açtıktan s ... Devamı..

Dava Dilekçeniz Nasıl Olmalı?

        1. Adınız soyadınız, TC kimlik numaranız, açık adresiniz         2. Karşı tarafın; adı soyadı (kurum ise ünvanı), biliyorsanız TC Kimlik Numarası, adresi         3. Mümkün olduğunca açık ve öz şekilde aş ... Devamı..