Haber Detay

MOTORLU TAŞITLARIN DÂHİL OLDUĞU TRAFİK KAZALARINDAN KAYNAKLI ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TAZMİN EDİLMESİ MÜMKÜNDÜR

MOTORLU TAŞITLARIN DÂHİL OLDUĞU TRAFİK KAZALARINDA

MOTORLU TAŞITLARIN DÂHİL OLDUĞU TRAFİK KAZALARINDAN KAYNAKLI ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TAZMİN EDİLMESİ MÜMKÜNDÜR

 

Araç değer kaybı; son 2 yıl içinde kusurlu olmadığınız halde kaza yaptıysanız ve aracınız değer kaybettiyse, kaybınızı tazmin edebilirsiniz. Yaşanan trafik kazası sonrası aracınız mükemmele yakın şekilde onarılsa dahi o artık hasar görmüş ve orijinalliğini yitirmiş bir araç olarak TRAMER kayıtlarına girmiş olacaktır. Araçta hasar kaydının olması 2. el fiyatlarında düşmeye sebep olacağı gibi aracınızın satışını zorlaştırır. Ancak tüm bu kaybın telafisi mümkündür. Araç değer kaybını, kazaya sebep olan kusurlu aracın trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketi karşılamak zorundadır.

Ülkemiz maddi hasarlı trafik kazalarının sıkça yaşandığı bir ülkedir. Kaza sonrası tamir edilen araç, satılmaya çalışıldığında aracın değerinin düşmesi ve kayıtlara ‘’hasarlı’’ olarak geçmesi, birçok araç sahibi için hak kaybına sebep olmaktadır.

Kusurlu taraf ve kusurlu aracın sigorta şirketi değer kaybından sorumludur. Kazanın sorumluluğu ‘’tamamen kusurlu’’ ya da ‘’daha fazla kusurlu’’ olan taraftadır. Bu da size kaybınızı yasal yollarla tazmin etme hakkını verir.

Aracınızda kaza neticesinde meydana gelen değer kaybı, kusurlu sürücüden, ruhsat sahibinden veya kusurlu aracın sigorta şirketinden talep edilebilir.

Eğer meydana gelen kazada sizde veya aracınızda hiçbir kusur yoksa kusurlu araç sahibi ya da ruhsat sahibine dava açabilir, kanuni hakkınızı mahkemede arayabilirsiniz. Yine aynı koşullarda, karşı tarafın tamamen ya da daha fazla kusurlu olduğu hallerde, hasar değer kaybınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Kazanın yapıldığı tarihi takip eden 2 yıl içinde hasar değer kaybınızı talep edebilirsiniz. Bu süre hak düşürücü bir süre olup 2 yıl geçmekle değer kaybı tazmin hakkınızı kaybedersiniz.

Oluşan hasarın tespiti için alacağınız uzman incelemesi raporu süreci hızlandıracaktır. Bu raporla yapacağınız başvuru hem kusurunuzun olmadığını -ya da karşı tarafın daha fazla kusurlu olduğunu- hem de oluşan hasarı net bir şekilde ortaya koyacağınızdan daha hızlı yol alırsınız.

Uzman eksperlerin değer biçme kriterlerinin başında aracın daha önce başka bir kazadan hasarlı olup olmadığı gelir. Bunun yanı sıra aracın kilometresi, yaşı, kazada aldığı hasarın niteliği belirleyici etkenlerdir.

Araç kiralıksa; Tüm taleplerinize ulaşım giderlerinizi de ekleyin. Kusurlu taraf, hasar değer kaybınıza ilaveten ulaşım giderlerinizi de karşılamak zorundadır.

Başvuru için… Kazanın mağduru sizseniz hak talep edebilirsiniz. Kusurlu ya da daha fazla kusurlu taraf olmamalısınız.

Aracınız daha önceden büyük bir kaza yapmamış ve/veya tamir-tadilat geçirmemiş olmalıdır. Hasar geçmişi belirleyicidir.

Hasar değer kaybınız oluştuğunda, bunun sorumlusu olan sürücünün kendisi zorunlu trafik sigortası yoksa bile hasarı karşılayabilir.

Haber Tarihi: 04 - Mart - 2020